eesti
english
Kontakt | Kirjastamine | Teenused | KKK | Meedia | OA | Andmebaasid | Liikmelisus | Ajalugu
Otsing
Laiendatud otsing
  Ostukorv
Ajakirjad
Sarjad
SOODNE
Ajalugu ja arheoloogia
Arstiteadus
Esseistika
Etnoloogia ja folkloristika
Filosoofia
Ilukirjandus
Keele- ja kirjandusteadus
Keeleõpe
Kehakultuur
Kultuuriuuringud
Kunstiteadus
Loodusteadused
Majandus
Matemaatika
Meedia
Pedagoogika
Politoloogia
Psühholoogia
Semiootika
Sotsioloogia
Teatri- ja filmiteadus
Teoloogia ja religiooniuuringud
Õigusteadus
Varia
Tartu Ülikoolis kaitstud doktoriväitekirjad
E-raamatud


Loodusteadused

0
Stohhastiliste protsesside teooria füüsikutele
Autor
Teet Örd
Keel
eesti
Kirjastus
Tartu Ülikooli Kirjastus
Aasta
2022
Lehekülgi
115 lk
Märkus
pdf
ISBN
ISBN 978-9916-27-078-3
Lisainfo
Õpikus püütakse anda kompaktne teadmiste miinimum stohhastiliste protsesside teooriast, mis peaks kuuluma füüsika baasharidusse laiemas mõttes ning millele tuginedes on võimalik vastavalt vajadusele edasi liikuda konkreetsete ülesannete lahendamisele. Komplitseeritud süsteemide modelleerimine juhuslike protsessidena mängib olulist rolli erinevates füüsika harudes. Vastavad teoreetilised meetodid leiavad rakendamist näiteks fluktuatsioonide ja kineetiliste nähtuste kirjeldamisel kondenseeritud aines. Kuid rakendused ulatuvad oluliselt ka väljapoole füüsikat sellistesse valdkondadesse nagu materjaliteadus, keemia, bioloogia, ökoloogia, neuroloogia, majandusteadus jm.

Autori eesmärgiks on pakkuda esmane ülevaade stohhastiliste protsesside teooria kontseptsioonidest ja meetoditest. Keskseks lähenemisviisiks on Fokkeri-Plancki võrrandi ja stohhastiliste diferentsiaalvõrrandite kasutamine. Esitatav materjal on liigendatud neljaks peatükiks.

Kaks esimest peatükki on mõeldud eelkõige ettevalmistuseks järgnevatele. Neis defineeritakse põhimõisted ning esitatakse põhiseosed ja kontseptsioonid, mida edaspidi kasutatakse. Ühtlasi formuleeritakse teises peatükis diferentsiaalne Chapmani-Kolmogorovi võrrand ja kineetika põhivõrrand ning seotakse viimane pöördumatute protsesside kirjeldamisega.

Kolmas peatükk on pühendatud Fokkeri-Plancki võrrandile ja selle omadustele. Alustatakse siin üldisemalt, tuletades Kramersi-Moyali reaksarendus ja pöördreaksarendus, ning jõutakse siis erijuhtudena Fokkeri-Plancki võrrandini ja pöördvõrrandini. Fokkeri-Plancki võrrandi alusel analüüsitakse Wieneri protsessi ja Ornstein-Uhlenbecki protsessi. Lahendatakse ka piirkonnast esmakordse väljumise ja ääre esmakordselt läbimise ülesanded.

Neljandas peatükis uuritakse Browni liikumise erinevaid aspekte, kasutades Langevini võrrandit ja Fokkeri-Plancki võrrandit.
Link #1
http://hdl.handle.net/10062/88219
 
Info ja teenindus
Müügitingimused
Privaatsuspoliitika
NB! Oluline info